Törökbálint, Védõnõi Szolgálat

Hivatásunk Rólunk Tanácsadásaink,
elérhetõségünk, hasznos címek
Körzetek utca szerint Szülésre felkészítõ tanfolyamunk Galéria Demográfia

Beszéljük meg! Fórum  Rólunk írták újságcikkekben és internetes újságokban:

2009. aug 29.

Segítség a kezdetektől

Írta: admin Kategória: Interjú

Attól kezdve, hogy egy édesanya megtudja, babát vár, nagyon megváltozik az élete. A szerencsések mellett ott állnak a leendő nagymamák. De sokszor még nekik is szükségük van szakszerű segítségre, tanácsra a gyermekvárás időszakában, illetve a baba megszületése utáni örömteli, de igen nehéz hónapokban. Ilyenkor jelenthet segítséget a védőnő. A Törökbálinti Védőnői Szolgálat munkájáról Farkas Hajnalka szolgálatvezető védőnővel és Kissné Gubicza Ilona helyettes vezetővel beszélgettünk.

Védőnők

Védőnők balról jobbra: Kissné Gubicza Ilona, Szádeczky-Kardoss Györgyné, Farkas Hajnalka

– Mióta segítik védőnők az édesanyákat Magyarországon?
– Majdnem száz éve, hogy 1915-ben megalakult az Országos Stefánia Szövetség az anyák és csecsemők védelmére, majd a Zöldkeresztes Szolgálat, amely ugyanezt a munkát folytatta. A második világháború után jött létre az állami fenntartású szervezet, amely a mai napig működik.
– Milyen feladatokat lát el a védőnő a várandós édesanyák mellett?
– A védőnői munka jó esetben már a fogamzás létrejötte előtt is megkezdődhet. Hiszen ha egy család elhatározza, hogy kisbabát szeretne, akkor erre testileg és lelkileg egyaránt fel kell készülni. Ez az úgynevezett prekoncepcionális gondozás.
Ha a baba már útban van, a várandós kismama is folyamatos gondozásban részesül, majd a baba megszületését követő gyermekágyas időszak következik. Az édesanya ezután a nővédelmi gondozás keretein belül kaphat további segítséget.
A kisbabák folyamatos gondozása is a védőnő feladata. A családdal, a szülész-nőgyógyász szakorvossal és a gyermekorvossal együttműködve figyelemmel kíséri a baba sorsát, tanácsaival segíti az édesanyát, és szükség esetén a szociális vagy egészségügyi ellátás megszervezését.
A gyermeket egy úgynevezett gondozási terv alapján folyamatosan figyelemmel kísérjük. Életük különböző időszakaszaiban 0–1 éves korig, majd 1–3, illetve 3–6 éves korig a megfelelő terv alapján gondozzuk őket. Ez magában foglalja a szolgálat tanácsadójában az önálló védőnői tanácsadást, a családlátogatásokat, illetve amikor a gyerekek bölcsődébe, óvodába, iskolába kerülnek, az intézményi védőnői ellátást. A gondozási terv alapján az egyes időszakok végén, illetve évente úgynevezett státusvizsgálatot végzünk minden gyermeknél. E vizsgálatok alapján tudunk képet alkotni a gyerekek fejlődéséről és fényt deríteni az esetleges rendellenességekre. Egészen új fejlemény, hogy ma már gondozási szerződést kötünk a szülőkkel.
Ezenkívül közösségi programokat is szervezünk, ilyen volt például az Anyatejes Világnap és Egészségnap, amelyre – nagy örömünkre – sok család látogatott el az idén is. Rendszeresen tartunk szülésre felkészítő tanfolyamot várandósoknak és elsősegély-tanfolyamot anyukák részére.
– Hány védőnő dolgozik most Törökbálinton?
– Jelenleg hat védőnői körzetben dolgozunk. Ebből két körzetben iskolavédőnői (intézményi) ellátás is folyik.
– Mi a védőnő legfontosabb feladata?
– A megelőzés. Tulajdonképpen erről szól a munka az édesanyák és a babák esetében is. Hiszen gondos előrelátással nagyon sok bajt, betegséget előzhetünk meg. A védőnő ebben tud segítséget nyújtani a családoknak, egészen a kezdetektől.
– Az érdeklődők hol találnak további információkat?
– A www.tbvedodok.fw.hu internetes oldalon folyamatosan figyelemmel kísérhetik az aktualitásokat, illetve mindenkinek örömmel állunk rendelkezésére a szolgálat rendelőjében, amely a körzeti gyermekorvosi rendelő épületében található (Törökbálint, József Attila u. 33. telefon: 23/336-422).

http://kerthelyseg.hu/?p=2452

2009. aug 29.

Anyatejes Világnap és Egészségnap a művelődési házban

Írta: admin Kategória: Események-hírek

Hegedűszó, furulyajáték, mondókák, énekek… Zsigmond Ildikó Ringató foglalkozásával babáknak és anyukáknak vidáman kezdődött az Anyatejes Világnap és Egészségnap a Munkácsy Mihály Művelődési Házban, amelyet a Törökbálint Védőnői Szolgálatának szervezésében az idén is megrendeztek. A szervezők nagy örömére sok anyuka – és néhány lelkes apuka – látogatott el a rendezvényre a csemetékkel együtt.

A játékos foglalkozás után ismét sok új, érdekes információval lettek gazdagabbak az idelátogató szülők, miközben a gyerekek is élvezettel kúsztak-másztak a leterített szőnyegeken.
A szoptatás közben a baba és a mama között létrejövő bőrkontaktus rövid és
hosszú távú kedvező hatásairól szóló előadás után a babamasszázs jótékony hatásáról is hallhattak a résztvevők. Minden előadást kötetlen beszélgetés követett.
A biatorbágyi Vass Miklós Alapítvány munkatársa, Dudás Eszter logopédus a beszédindulást elősegítő játékos foglalkozást tartott a nagyobbacskáknak. Surányi Kornél korai fejlesztő pedagógus pedig – miközben jót hancúrozott a gyerekekkel – egyben fejlődésmenet-szűrést és tanácsadást is tartott az érdeklődőknek. A rendezvény ideje alatt folyamatosan lehetőség volt ingyenes vércukorszint- és vérnyomásmérésre, homeopátiás szaktanácsadásra, és érdekes termékbemutatók is színesítették a kínálatot.
A résztvevőket a Napsütöde Pékség jóvoltából egy kis harapnivalóval is vendégül látták. A kvízjáték nyereményeit a Ceumed Kft., a Pezomed Kft. és a Boiron homeopátiás készítményeket forgalmazó cég biztosította. A rendezvényt Törökbálint önkormányzata anyagilag is támogatta, a Munkácsy Mihály Művelődési Ház pedig ingyen biztosította a helyszínt a rendezvény számára, amely az idén is igazán jól sikerült, és reméljük jövőre a folytatás is az lesz.

http://kerthelyseg.hu/?p=2448

2010. aug 30.

Szeretet és gondoskodás

Írta: admin Kategória: Interjú

Beszélgetés Kissné Gubicza Ilona védőnővel

-Kissné Gubicza Ilona védőnő
Törökbálinton él, huszonegyedik éve dolgozik a törökbálinti védőnői szolgálatban.
A tatabányai Árpád Gimnáziumban érettségizett, a Hajnal Imre Egészségtudományi Egyetem Főiskolai Karának védőnői szakán szerzett diplomát.
1992-ben mentálhigiénés szakvédőnő képesítést, 2001-ben a Szegedi Orvostudományi Egyetem Főiskolai Karán családgondozó védőnői szakképesítést szerzett.
Férjezett, egy 15 és egy17 éves lánya van.-
Július nem csak a verőfényes nyári napok és a sárgarigó hónapja. Törökbálinton minden évben ilyenkor adja át Turai István polgármester a város önkormányzata által alapított Szeretet és gondoskodás díjat. Idén Kissné Gubicza Ilona védőnő részesült az elismerésben.

– Sikerült a meglepetés, vagy valaki már előre megsúgta, hogy téged választottak?
– Teljesen váratlanul ért, amikor nem sokkal a tanácsadás vége előtt a kolléganőm szólt, hogy tíz perc múlva itt a polgármester úr. Kicsit meg is döbbentem, hiszen az ilyen díjakat általában a „nagy öregeknek” szokták adni, akik már évtizedek óta vannak a szakmában. Én csak tettem a dolgomat, mint mindig, és nem gondoltam, hogy ezért valami különleges elismerés járna.

– Évtizedek? Mikor is kezdtél Törökbálinton dolgozni?
– Hát igen, igaz, hogy én is huszonegyedik éve vagyok már itt. Kicsit furcsa belegondolni. De az is igaz, hogy azok közül, akiket pályakezdőként kisgyermekkorukban ismertem meg, mára néhányan már mint fiatal édesanyák, apukák jönnek hozzám.
– Mi az, amit legjobban szeretsz a hivatásodban?
– A védőnő az egészségügyben dolgozik, de elsősorban egészséges gyerekekkel foglalkozik. Természetesen, ha van egy-egy beteg kisbaba, annak a gyógyulását is nyomon követi, együttműködik az orvossal. De a munkánk nagy része a megelőzésen alapul. Nagyon jó, hogy ha időben észreveszünk esetleg kisebb eltéréseket, még időben tudunk lépni. Meg tudjuk szervezni a gyermek ellátását, fejlesztését, és így a család és a gyermek is kevésbé sérül. A másik, amit nagyon szeretek ebben a szakmában, az a változatosság. Persze megvan itt is a szokásos rutin, de sohasem tudhatod, hogy milyen feladat vár rád a következő napon. A védőnő végigköveti egy kisgyermek fejlődését szinte a fogantatástól, egészen a fiatal felnőtt korig. Nagyon sokat tehetünk ezalatt a hosszú idő alatt, hogy a gyermek egészségesen fejlődjön. Soha nem tudhatod, a tudásodnak melyik részét kell majd használnod, milyen korosztály problémáinak megoldásában kell segítened a következő napon.
– Van kedvenc korosztályod?
– Ez azt hiszem, változik az idők folyamán. Mindig abban a korosztályban érezem legjobban otthon magam, amelyikben a saját gyerekeim vannak. Ezért például most a kamaszokkal való munkát élvezem a legjobban, pedig a pályám elején kevésbé találtam meg velük a hangot. Előszeretettel égették le az embert, ha például egy iskolai felvilágosító órán a lehető legprovokatívabb kérdéseket tették fel. Ma azért már könnyebben tudom kezelni ezt a dolgot is. De az újszülöttek is csodálatosak. Egy-egy kis „fekete doboz” mindegyik. Nem tudhatod, mi rejtőzik benne. Van egy-két bemenő jel, meg néhány kimenő jel, a többit nekünk kell kitalálni. Ebben a korosztályban ez az izgalmas. Aztán persze ott vannak az óvodások. Mikor elkezdenek csicseregni. És a kismamák, akikkel együtt várjuk a csodát.
– Sokat változott az elmúlt évtizedben a védőnői munka?
– Teljesen más lett. Ma már sokkal több dologban segítségére vagyunk a szülőknek. Hiszen régen elmondtuk az anyukáknak, hogyan etessenek, hogyan fürdessenek, hogy tartsák rendben, tisztán a babát, hogyan csillapítsák a lázát, és aztán nagyjából ezzel készen is voltunk. Mára a védőnő a család egészének próbál segíteni. Főleg az utóbbi időben a bizonytalan szociális háttér, a munkahelyek megszűnése nagyon sok családban okozott problémát. Ilyenkor a gyakorlati tanácsokon túl a lelki problémák megoldásában is segíteni tudunk.
– Mostanában heves viták dúlnak arról, hogy az anyukák minél előbb visszamenjenek dolgozni, vagy maradjanak otthon a gyerekekkel. Erről mi a véleményed?
– Szerintem a legjobb a babának és a mamának is, ha legalább az első három évben az anyuka otthon marad. De van, ahol nincs választási lehetőség, mert a család fenntartásához az édesanya fizetésére is szükség van. És az sem jó, ha egy anyuka úgy marad otthon, hogy közben egyfolytában a kettétört vagy megtorpant karrierje jár az eszében. Minden családban meg lehet találni a legjobb megoldást. Erre nincs általános recept. A fontos, hogy működjön a család és mindenki megtalálja benne a helyét, ahol hasznosnak érzi magát.
– Vajon milyen lehet egy védőnő gyermekének lenni? Neked marad elég időd a munkád mellett a családodra?
– Nem mindig könnyű a családom helyzete, az biztos. Így utólag visszagondolva talán én is bánom egy kicsit, hogy amikor a lányok kicsik voltak, akkor is nagyon sokat dolgoztam, és óvodáskorukban bizony sokszor a nagymama vigyázott rájuk. A telefonom is mindig be van kapcsolva, és gyakran előfordul, hogy munkaidőn túl is szüksége van valakinek segítségre. De mindig számíthattam a megértésükre. Amikor a szegedi egyetem családgondozói szakát elvégeztem, minden hónapban egy hétig voltam lent Szegeden. A családom akkor is mindenben támogatott. Nagyon hálás vagyok nekik ezért.
– A munkád során találkozol szomorú esetekkel, megoldhatatlan problémákkal is. Hogyan tudod feldolgozni magadban?
– Ilyenkor az ember maga is mindig belehal egy kicsit, és nem könnyű feldolgozni. De muszáj megtanulni, hogy szétválasszuk magunkban a dolgokat.
– A segítő hivatásokban dolgozókat fenyegető „kiégés szindróma” a védőnői szakmában is jelen van? Van úgy néha, hogy nagyon eleged van?
– Ez a probléma tagadhatatlanul létezik. Egy magyar orvos írta le először ezt a tünetegyüttest, és vannak jó módszerek az elkerülésére és a kezelésére, csak az a baj, hogy nagyon idő- és pénzigényesek. A magyar egészségügyben sajnos ebből a kettőből van ma a legkevesebb. De sokat segít az a jó csapat, amelyikben dolgozom. Mindig közösen beszéljük meg a problémás eseteket, és ha látjuk, hogy valakinek éppen már egy kicsit sok volt, akkor tudjuk tehermentesíteni egymást egy-egy napra, hogy legyen idő feltöltődni.
– Két évig te vezetted a szolgálatot, aztán ezt a feladatot átadtad egy fiatal kolléganődnek. Túl sok volt már egyszerre?
– A vezetői feladattal sok olyan plusz adminisztrációs, reprezentációs feladat jár, amit én nem igazán szerettem csinálni. Kevesebb időm jutott a körzetemre, amit viszont nagyon szeretek, és a családomra is. Így közösen úgy döntöttünk, hogy ezt a feladatot Farkas Hajnalka kolléganőnkre bízzuk, aki azóta is nagy tehetséggel és lelkesedéssel látja el a munkáját. Én pedig kedvemre foglalkozhatom a gyerekekkel, a kismamákkal.
– A védőnői csapat fiatal tagjai egytől-egyig a te nevelésed, nálad végezték a szakmai gyakorlatukat. Téged ki csábított erre a pályára?
– Általános iskolás koromban jártam egy egészségügyi tanfolyamra, amelyet egy fiatal, nagyon tehetséges, agilis védőnő tartott. Jártunk versenyekre is és sikeresek voltunk. Nekem nagyon imponált ez a védőnő, és akkor határoztam el, hogy én is ezt az utat választom.
– Van szép családod, sikeres vagy a munkádban. Hiányzik még valami az életedből?
– Nem is tudom. Talán egy korlát otthon a teraszon, de a nyár végére azt hiszem, az is meg lesz.

http://kerthelyseg.hu/?p=4220


2010. augusztus
Mérgezések - összefoglaló az Elsősegélynyújtási ismeretek tanfolyamról

Elsősegély tanfolyam

Mérgezések volt a témája a törökbálinti Védőnői Szolgálat által szervezett  és vezetett, 6 alkalmas Elsősegélynyújtási ismeretek kisgyermekes szülőknek c. tanfolyamnak múlt hét pénteken. Az elhangzottak alapján röviden összefoglaltunk néhány fontos megállapítást.

Mérgező anyagokkal sajnos nagyon gyakori kapcsolatba kerülünk, ezt jól illusztrálja az a 2005-ös jelentés, mely szerint a mesterséges vegyi anyagok akadálytalanul eljutnak az anyaméhben fejlődő magzatba is. Az anyák a bennük található vegyi anyagoknak akár az ötödét is átadják a méhben fejlődő gyermekeiknek, sőt ezek az anyagok az anyatejbe is bekerülnek. Amerikai vizsgálatok 287 mesterséges vegyi anyagot azonosítottak a köldökzsinórvérben. 

Becslések szerint az Európai Unióban és hazánkban is több mint százezer különböző szintetikus vegyi anyag van forgalomban. Egy átlagos magyar ember szervezete akár több tízezer vegyi anyaggal találkozhat naponta. A mesterségesen előállított vegyi anyagok napjainkra mindenhol megtalálhatók környezetünkben. A vegyipar termékei ott vannak az élelmiszerekben, a ruháinkban, a mindennapi használati tárgyakban, bútorokban, az építési anyagokban, a kozmetikumokban, a tisztítószerekben, az autókban, a gyermekjátékokban és még hosszan lehetne sorolni.

Számos, főleg a kisgyermekek életét, egészségét veszélyeztető mérgezés azonban elkerülhető!

Alapvető, hogy a háztartásban fellehető vegyszereket, vegyi anyagokat, gyógyszereket zárjuk el a gyerekek elől! Olyan helyen tároljuk ezeket, ahol a gyerekek biztosan nem érik el őket: magas  polcokon, zárható dobozokban! Ne hagyjunk elől gyógyszereket soha, hiszen a színes pirulákat a kisgyerekek könnyen cukorkának nézik!

Fontos! Toxikológiai Tájékoztató Szolgálat működik a következő, ingyenesen hívható telefonszámon: 06-80-20-11-99

A szolgálat a következő budapesti telefonszámon is elérhető: 476-64-64

Az OKBI (Országos Kémiai Biztonsági Intézet, www.okbi.hu) munkatársai alapos nyilvántartással rendelkeznek a legkülönfélébb vegyi anyagokkal, háztartási veszélyes vegyszerekkel, növényvédő szerekkel, mérgező növényekkel, stb  kapcsolatban. 

(Az OKBI oldalán is elérhető 2000.évi XXV. sz törvény A kémiai biztonságról rendelkezik arról a szolgáltatásról, amelyet az OKBI nyújt.)

Az OKBI főleg magánszemélyeknek ad tájékoztatást, orvosi segítséget telefonon keresztül nem nyújtanak, inkább csak a döntést segítik a nyilvántartásokból kinyerhető információkkal, pl. arra vonatkozóan, hogy egyes növény mérgező-e valójában, vagy sem, s ez alapján a telefonáló el tudja dönteni, hogy szaladjon-e orvoshoz azonnal, hívja-e a mentőt, vagy enyhébb esetről van szó. Az OKBI munkatársa telefonos megkeresésünkre elmondta, hogy számos kismama szokott érdeklődni náluk és ezért külön üdvözlik a védőnői kezdeményezést Törökbálinton.

Orvosok is keresik az OKBI  Toxikológiai Tájékoztató Szolgálatát olyan nem tipikus vegyszermérgezések kapcsán, amikor a vegyszer típusba sorolásához van szükségük információra.

Mérgezések
- rövid összefoglaló az elhangzottakból- 

A tanfolyam anyagát részben a Kockazatos.hu szolgáltatta, melynek működtetője az Ökotárs Alapítvány. A Kockazatos.hu célja, hogy pontos és hiteles tájékoztatást nyújtson a mindennapi környezetünkben előforduló legveszélyesebb vegyi anyagokról.

A most következő, utolsó péntek délelőtti alkalom témája: Eszmélet zavarai, eszméletvesztés. Lázgörcs, Homeopátiás lázcsillapítás, Krupp, Hányás, Hasmenés, Kiszáradás. 

Az előadó: Farkas Hajnalka, csoportvezető védőnő.

A Széndioxid- és szénmonoxid-mérgezés a leggyakoribb háztartási gázmérgezések közé tartozik.  A gázmérgezések jellemzője, hogy a mérgező anyagok a légutakon keresztül hatolnak be a szervezetbe. Az alsó légutak végén található léghólyagocskák vékony falán keresztül igen gyorsan felszívódnak a véráramba.

Szénmonoxid-mérgezés

A legtöbb mérgezést a helytelenül használt tüzelőberendezések okozzák, a fűtési szezon előtt mindig ellenőriztessük a füstelvezető rendszert! A gépjárművek kipufogó gáza is tartalmaz szénmonoxidot, zárt garázsajtó mellett soha ne üzemeltessünk gépjárművet!

Tünetei: kábultság, zavartság, fejfájás, hányinger, szédülés, izomgörcsök, eszméletvesztés (A légtérben 1%-os koncentrációja pillanatok alatt eszméletvesztést okoz), hányás, légzésbénulás.
Indokolt esetben haladéktalanul hívjunk mentőt!

A legfontosabb teendő: szellőztetés, huzat előidézése. A sérültet friss levegőhöz kell juttatni, illetve kivinni a szabad levegőre, jusson minél több oxigénhez! Ha eszméletlen, a szájüreget ki kell tisztítani, a légutakat járhatóvá tenni, szükség esetén pedig lélegeztetést kezdeni.
Tiszta levegőn egy óra alatt a megkötött szénmonoxid mintegy fele távozik el a szervezetből.

Széndioxid-mérgezés

A széndioxid színtelen, szagtalan gáz, a levegőnél nehezebb, ezért az alsó részeken megül. Tipikus példa erre a borospincék gyertya-tesztje: a láng kialszik, amint a gázzal telített részekhez érünk. (a gyertya lángja már 10% széndioxidot tartalmazó gáztérben is elalszik)

Tünetek: a széndioxid a légzőközpontot bénítja, légzésleállást okoz.

Teendő: Sérültek kihozása a gázzal telített részekről: egy-egy nagy levegővétellel, fokozatosan, többször visszatérve húzzuk fel a mérgezést elszenvedőt (így elkerülhetjük, hogy mi magunk is rosszul legyünk) és vigyük friss levegőre!
Ha eszméletlen, a szájüreget ki kell tisztítani, a légútakat járhatóvá tenni, szükség esetén pedig lélegeztetést kezdeni.

Klórgázmérgezés

Háziasszonyok esetében gyakori. Fontos, hogy ne keverjünk össze különféle vegyszereket, mert mérges gázok képződhetnek! 

Tünetei: fejfájás, nehézlégzés. Ha belélegezzük, a tüdőben víz képződik, ezáltal okoz(hat) fulladást.

Teendő: szabad levegőre-vitel, mentő hívása. Stabil oldalfekvés, életfunkciók ellenőrzése (légzés, pulzus...)

Gyógyszermérgezés

A színes pirulák, üvegek vonzóak, gyerekek elől zárjuk el gyógyszereinket, vegyszereinket! Könnyedén összekeverhetik az üdítőitalos dobozokkal, cukorkákkal...!

Tartsuk zárható dobozban a veszélyes anyagokat!

Veszélyes anyagokat átönteni nem szabad (pl. savakat ásványvizes palackba... - sajnos ez egy megtörtént baleset háttere), mert balesetveszélyes! Írjuk rá mindig a tartalmat az üvegekre, dobozokra, ha ilyesmit tárolunk bennük!  

Teendő: hánytatni fél- egy órán belül még lehet, ha eszméleténél van a sérült. Hánytatás: langyos, nagyon sós vízzel - kisgyerekeknél magában a langyos víz is elég lehet -, vagy az ujjak segítségével.
A kórházba mi is beszállíthatjuk a sérültet, ha gyorsan odaérünk és szállítható állapotban van, ott valószínűleg gyomormosás vár majd rá...

Ha nincs eszméleténél a sérült, nem hánytatunk, mert megfulladhat.
Teendő ilyenkor: mentő hívása, stabil oldalfekvés, életfunkciók ellenőrzése (légzés, pulzus...)

Próbáljuk meg kideríteni, hogy mi okozta a mérgezést (mit vett be és mennyit?), mert a mentősöknél lehet ellenanyag/ellenméreg.

Alkoholmérgezés

Teendő: hánytatás, ha még eszméleténél van.

Ha már nincs  eszméleténél: stabil oldalfektetés ill. hasra fektetés - az esetleges hányás okozta fulladásveszély elkerülése fontos!

Kihűlésveszély! Figyeljünk rá oda, hogy tartósan ne feküdjenek a hideg padlón, mert az alkohol kitágítja az ereket és ennek következtében kihűlés veszélyezteti őket. Takargassuk be őket!

Ételmérgezés

A kintfelejtett ételeken hamar elszaporodnak a baktériumok, a gombák 2-3 nap alatt elkezdenek toxint termelni, a tejtermékeket a szalmonella veszélyezteti...

Tünetei: hányás, hasmenés, görcsös fájdalom (- ilyenkor valószínűleg gomba okozta a mérgezést), fejfájás, láz, ájulás akár.

Teendő: fektessük le a beteget, helyezzük nyugalomba! A hányást, hasmenést ne csillapítsuk, távozzon minden, ami menni akar!  Hívjunk orvost, majd ő eldönti, mi a további teendőnk.

A folyadékpótlás nagyon fontos, adjunk inni a betegnek! 

Mérgező növények, gombák

Gombák: a gyilkos galóca, légyölő galóca főzés után is mérgeznek, tévhit, hogy a főzéssel eltávoznak a méreganyagok. (A gyilkos galóca pl. tönkreteszi a májat!)

Alapvető, hogy felismerjük a gyilkos galócát! (Sokan még mindig összekeverik a pettyes kalapú légyölő galócával...)

********

Teendőnk,  ha a méreganyag bőrre kerül, bőrrel érintkezik, pl. ráfolyik (vörösödés, bőrpirosodás lép fel, vagy hólyagos duzzanat amit fájdalom kísér):

ollóval vágjuk le, távolítsuk el a ruhaanyagot, ha arra folyt, gyűrűket egyebeket vegyük le és száraz ronggyal itassuk fel a méreganyagot (mert vízzel érintkezve hőt termelhet az anyag, ami további, égési sérüléshez vezethet), majd csak ez után öblítsük bő vízzel!

Steril és laza fedőkötést alkalmazzunk!

*********

Savak, lúgok tápcsatornába kerülése: A régebbi módszer helyett (savra lúg, lúgra savas semlegesítés) inkább vízzel hígítsunk!

Teendő: sérült nyugalomba helyezése és próbakortyoltatás. A nyelőcsőtől a légcsőig átmarhat az anyag, ezért a fulladás elkerülése miatt először próbakortyoltatást végzünk, kis adagot próbálunk itatni a sérülttel. Ha nem köhög, nem kezd fuldokolni, akkor nagy mennyiségű vizet itassunk meg vele!

Adjunk be széntablettát, ami megköti a mérget és hívjuk a mentőt!

Fontos! Ne hánytassuk a sérültet! Így elkerülhetjük, hogy a visszafele vezető úton újra felmarja a nyelőcsövet.

*********

Savak, lúgok szembe kerülése: Teendőnk: szemet szétfeszíteni, folyó vízzel alaposan öblíteni. Legalább 10 percen keresztül folyassuk rá a vizet, de úgy, hogy a vegyszer ne az arcon folyjon keresztül, hanem a legrövidebb úton hagyja el a testfelszínt!

Ezután sterilkötést alkalmazunk, a fénytől elzárjuk a szemeket. Fontos! A másik szemet is kössük be, hogy a sérült szem mozgatását elkerülhessük.

Minden esetben jegyezzük fel, milyen vegyszer okozta a tüneteket!

http://www.helybenavilag.hu/torokbalint/szels-rovatok/72-szepseg-egeszseg/19981-vedni-tanf.html

2013. január
http://issuu.com/coyotee/docs/kerth201301?mode=window
Fogápolási program a Zimándyban
riport

2013. március
Homeopátiás magazin
http://www.cedh.hu/main.asp?KatalogusID=49&Location=0&KatalogusID=49&KatalogusID2=0&KatalogusID3=0&HirID=91150&offsetlo=0
Homeopátiás Magazin 1 oldal

Homeopátiás Magazin cikk 2

2013. március:
Mutató (a Békéscsabai Keresztyén Ifjúsági Egyesület Lapja)- Kapi-Szabó Zsófia /kismama/ cikke :
http://www.kie.hu/bekescsaba/sites/default/files/tizenhet.pdf

Amikor család születik

„Gyógyító Hajnal”, vagyis Farkas Hajnalka, csoportvezető védőnő Törökbálinton. Idén lesz 10 éve, hogy a szakmában van, körzeti és iskolavédőnő is egyben. Vele kapcsolatosan az első érzésem az volt: ez az ember pont azzal foglalkozik, amire a Jóisten megteremtette. Szerintem ezt önmagában elérni külön adomány, de ehhez hozzájárul még Hajni nyitott, mosolygós személyisége. A következőkben egy „szakmabelit” hallhatunk arról beszélni, milyen is a születés. És milyenek leszünk, ha megszületünk. Ma. Itt. Magyarországon.

- Igazi budapesti belvárosi lány vagyok, aki lassan kijjebb költözött, egészen Óbudáig, ahol állatokat tart és kertet művel. Már általános iskola után eldöntetett, hogy az egészségügy lesz az én pályám, az ápolónő végzettség megszerzése után fogászati asszisztensi és dentálhigiénikusi képesítést szereztem. De itt nem álltam meg, irány az egészségügyi főiskola, ott is a védőnő szak. Akkor még nem igazán voltam tisztában azzal, hogy mi is ez a szakma, úgyhogy az igazi hivatástudatot a munkám gyakorlása közben szereztem.

Három és fél éve vagyok férjnél és jelenleg első babánkat várom, nagy szeretettel.

Imádok olvasni, sétálni, autózni – ez utóbbit fiús módon, a magam fiús valójában.

Városiként először nagyon furcsa volt egy faluban – mert Törökbálint még sok ottaninak is inkább „falu” – dolgozni védőnőként, de lassanként rájöttem, hogy ez a munka itt tud csak igazán kiteljesedni, velem együtt. Itt sokkal családiasabb a légkör, sokkal nyitottabbak az emberek. Évek alatt szerettem meg igazán a munkámat és fejlődtem én magam is a szülők, gondozott családok által.

Mit csinál egy védőnő?

- A védőnő munkája nagyon összetett. Hol is kezdjem? Olyan, mint a tyúk meg a tojás esete…

Kezdem az iskolavédőnőségnél, hiszen, ha úgy vesszük itt még a várandósság, családalapítás előtt találkozunk a kislányokkal, kisfiúkkal. Rendszeresen tartok neki különféle témákban órákat (fogápolás, egészséges táplálkozás, szenvedélybetegségek megelőzése, felnőtté válás, szexuális felvilágosítás, abortusz prevenció), így közel kerülök a gyerekekhez és a legkülönfélébb problémáikkal, kérdéseikkel meg mernek keresni. Ez egy biztos alapot ad nekik, úgy gondolom, hogy mire is „jó” a védőnő, mi mindenben lehet a tanácsát kérni. Én csak általános iskolásokkal foglalkozom, de a középiskolákban is van védőnői ellátás, így ott tovább foglalkozunk a fiatalsággal, akikből előbb-utóbb szülők lesznek. Rendelői körülmények között találkozunk velük ismét, amikor a fiatal nőből várandós anyuka lesz. Innentől szorosabbá válik a kapcsolat, tanácsokat adunk, felvilágosítunk, otthon is meglátogatjuk az újdonsült családot és később pl. tippeket adunk arra, miket vegyenek a babának, hová helyezzékel a kiságyat stb.

A baba megszületése után az első hat hétben hetente, vagy szükség szerint sűrűbben megyünk meglátogatni a kismamát és újszülöttjét, azután ez egyre ritkul havi, majd kéthavi látogatásokra.

Közben adott időközökben ún. státusz-vizsgálatokat végzünk, mellyel felmérhető egy kisbaba testi, szellemi, érzékszervi és mentális fejlődése. Én ezeket nagyon hasznosnak találom, bár lehet, hogy némely szülőnek haszontalannak tűnhet, ha megfelelően fejlődik a gyermeke. Volt azonban olyan esetem, ahol pontosan rá tudtam mutatni a súlygörbén, hogy a tehéntej bevezetése óta állt meg a gyermek súlyfejlődése, tehát valószínűleg nem szívódik fel, nem emészti megfelelően.

Később tanácsokat adunk a mindennapi kisgyermekes élet kérdéseivel, a táplálással, a betegségek, láz kezelésével, a fejlesztő játékok kérdéskörével és ezermillió dologgal kapcsolatban. Úgy érzem hálásak a gondozottaim ezért az odaadásért és nincs annál kellemesebb és egyben szomorúbb dolog, mint amikor egy gondozott úgy búcsúzik tőlem pl. költözés miatt, hogy nagyon fogok neki hiányozni, de – sajnos – területi ellátási kötelezettségünk lévén és nem mehetek az elköltözöttek után. Nem is tudnám kivitelezni.

Milyen szerepet tölt be a születés egy védőnő munkájában? Életében?

- A születés központi kérdés a munkámban. Mondhatnám, hogy így van folyamatos munkám, hiszen baba nélkül nem lenne szükség védőnőre sem. De ennél jóval több asszisztálni abban, hogy új család szülessen a kisbaba születésével. Egyre több az olyan család ahol nincsenek nagyszülők, vagy nagyon messze laknak, és nincs aki segítsen az elején a kismamának, kispapának. Van, hogy egyedüli olyan segítő vagyok a környezetükben, akire számíthatnak, akitől tanácsot kérhetnek.

Szerinted mi születik, ha gyerek születik ?

- Szerintem család születik, hiszen minden élőlény hat egymásra, és egy baba születése– jó esetben – egy nagyon várt folyamat. Újra kell rendeznie mindenkinek a családi szerepeit, hiszen nőből, feleségből anyává, férfiból, férjből apává kell lennie a szülőknek. Ez nem megy egyik pillanatról a másikra. Idő és türelem kell hozzá.

Mikor jó egy„megszületés”?

- Akkor, ha előtte az anyuka tudatosan felkészül, megfelelő hozzáállással, arra, hogy mi fog történni, hogy ami történik az elkerülhetetlen, de egyben egy csodálatos dolog is. Sok minden tudja sajnos mai világunkban és egészségügyi rendszerünkben kedvét szegni a szülő anyukáknak, pároknak, de meg kell próbálni ettől függetlenedni és csak a születendő babára koncentrálni. Szerencsére nagyon sok gondozott kismamám pozitív élményekkel jön haza a kórházból, mert segítették őket a szülés alatt és a babát is hamar kézbe kaphatták. Ez egy nagyon fontos dolog, hiszen ekkor ténylegesen oldódik mindkettejükben egy csomó fájdalom, félelem.

Te hogy látod, milyen ma Magyarországon megszületni?

- Nemrég olvastam, hogy ma nem éri meg magyarnak születni, mert az életkörülmények, a gazdasági viszonyok stb. alapján 80 országból a 46. helyre sorolnak minket az Economist Intelligence Unit egyik friss felmérése szerint. Nem túl rózsásan hangzik, de valahogy én is ezt látom. Rengeteg korombeli barátom, ismerősöm költözött már el a megélhetési problémák miatt Németországba, Angliába, Hollandiába. Megértem őket, és lehet, hogy velem van a baj, hogy máshol nem tudom elképzelni az életem?!

Az iskolavédőnői munkám kapcsán is látom, hogy a mai gyerekek már másképp gondolkodnak, mint akár a mai 30-40 évesek. Nekik a technika, az internet határtalanságot adott a kezükbe, ezért nem is esnek kétségbe attól, hogy szétnézzenek a nagyvilágban és ott maradjanak, ahol jobbak a körülményeik… sajnos, még hibáztatni sem tudom érte őket.

Felkapott téma és én is szívesen rákérdezek a születésszám változására. Csökkenünk? Növünk? Szerinted miért? Hat-e ez, és ha igen, hogyan hat ez a szám a mi életünkre ?

- 2012 első felében a KSH adatai alapján több baba született, mint az eddigi években – de sajnos a halálozások száma is nőtt, így továbbra

is fogy a magyar. Az éves védőnői jelentéseinkből mi is tudjuk, hogy a születésszám Törökbálint viszonylatában is egyre csökken, pedig mi egy szerencsés város voltunk az urbanizáció és az agglomeráció miatt. Sok volt a fiatal, gyermeket tervező beköltöző család, de lassan megtelik a terület. Amit viszont üdvösnek látok, hogy szinte egyik család sem áll meg egy gyerkőcnél, sokan vállalnak harmadik, negyedik gyermeket is akár. Van, aki simán megengedheti magának anyagilag, hogy ennyi gyermeket eltartson és felneveljen a legjobb körülmények között, de olyat is ismerek, aki azért vállalja be a harmadik gyermeket is, mert hárommal már jóval több támogatást igénybe vehet majd, mint kettővel. Így könnyebb lesz –kezdetben- az eltartásuk, de, hogy iskoláztatni, támogatni a későbbiekben pl. hogyan tudja majd őket, ezt nem tudhatom. Nem akarok nagy közhelyeket pufogtatni, de úgy vélem, hogy aki 20-30 év múlva menne nyugdíjba, annak keserves évek következhetnek, mert a népességszám fogyásával és azzal, hogy nem tudunk félretenni szinte semmit nyugdíj-előtakarékosságra, azzal nem fogjuk tudni biztosítani a saját megélhetésünket, akkor, amikor majd nem dolgozunk.

Te mit látsz abból, a hit átszövi-e manapság a születés körüli történéseket?

- Tudom-látom ki hívő – ki nem, ki utal rá, hogy rendszeresen misére jár a picúral együtt, már egészen a kezdetektől. A keresztelés tényét sokan csak említeni szokták, hogy megtörtént. Én a magam részéről nem keresem se ezt, se azt az oldalt – értsd úgy, hogy megpróbálok független maradni hitbeli kérdésekben, mert úgy gondolom, hogy – a munkám mibenléte miatt is – ez a helyes hozzáállás.

Muszáj megkérdeznem: nekem a születés és a halál egy torol fakad. Mindkettő ugyanolyan hangsúlyos az életben. Mit lát egy védőnő ebből?

- Valahol én is úgy gondolom, hogy felváltják egymást a holtak és a megszületők. Mi, védőnők a születendőkkel vagyunk közelebbi kapcsolatban, de látogatásaink során, főleg a hagyományos, együtt lakó többgenerációs családoknál találkozunk a nagyszülők, de sajnos egyre gyakrabban a fiatal szülők, általában az apukák korai halálával, ahol sokszor segíteni kell a szülőknek a gyász kezelésében, feldolgozásában. És abban, hogy mindezt hogyan közvetítsék a kis gyermekek felé, elvigyék-e őket pl. a temetésre stb. Nehéz feladat ez is, de mivel az életünk része, ebben is segíteni igyekszem a szülőknek.

Legszebb történeted a születéssel kapcsolatosan ?

- Az az eset, amikor végzős védőnőként gyakorlaton voltam egyik osztálytársammal a MÁV kórház szülészetén és „betereltek” bennünket is egy szülésre. Nem kellett tevékenyen részt vennünk, csak figyelni, hogy mi történik. „Rettegve” álltunk a szoba sarkában, emlékszem. Az apuka, aki velünk együtt toporgott a szobában, rendkívül lelkesen szorongatta a szülő anyuka kezét és bátorította őt. Nagyon megható volt. Végigizgultuk – visszaemlékezve – az amúgy teljesen gyors és komplikációmentes szülést. Hatalmas boldogság volt számunkra is, amikor kibújt a baba feje, és amikor felsírt. Az apuka vághatta el a köldökzsinórt, ez számára is meghatározó pillanat volt.
Meglepődött a felkínált feladaton, de kapva-kapott rajta. Majd ő kaphatta először kezébe a bebugyolált babát. Rettentő nagy boldogság sugárzott az arcáról, még nekünk is megmutatta közelről a picit, pedig mi csak „betolakodóknak” számítottunk ebben a meghitt közegben.
Pár könnycsepp nem tagadom az én szememben is összegyűlt ezekben a pillanatokban.
Akkor és ott határoztam el, hogy nem tudom mikor, kitől-kinek fogok gyermeket szülni, de az biztosan apás szülés lesz, mert én is át szeretném élni ezt az intim családdá válási pillanatot…

zsófi


2013.06.15. Év Védőnője Díj


Babybooz.com:

http://babybooz.com/hirek/kik-lettek-az-ev-vedonoi-iden

MAVE honlap

http://www.mave.hu/
http://www.mave.hu/uploads/file/EV%20VEDONOJE%202013%20honlap.doc


2015. június
A Buda Környéki Televízió tudosítása a Törökbálinti Védőnői Szolgálat ünnepségéről, melyen a Magyar Védőnői Szolgálat 100 éves fennállását ünnepeltük:
http://budakornyekitv.hu/telepulesek/torokbalint/1985-100-eves-a-magyar-vedni-szolgalat 

Körzeti munkánk, gondozási tervek
Óvodai munkánk
Iskolai munkánk
Hasznos cikkek, írások
Családok szociális juttatásairól